www.svcsportszone.com
Scioto Valley Conference
Cross Country
Fall of 2013
Look back at the archives from 2008
Look back at the archives from 2009
Look back at the archives from 2010
Look back at the archives from 2011
Look back at the archives from 2012
Paint Valley Meet - 8/19/2013
                   
    Varsity Boys 5000 Meter Run                   
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
1 David Magda           10 Unioto                17:27.00     1
2 Dylan Newton          12 Westfall MS           17:44.00     2
3 Wyatt Evans              Fairfield-Leesburg    17:54.00     3
4 Noah Stoltz           12 Lynchburg-Clay        17:57.00     4
5 Justin Trapp          10 Westfall MS           18:17.00     5
6 Ethan Richter         12 Unioto                18:26.00     6
7 Kane Dixon            11 Piketon               18:39.00     7
8 Jesse Griesheimer     11 Unioto                18:41.00     8
9 Caleb Kennelly        11 Westfall MS           18:45.00     9
10 Isaac Dixon           12 Piketon               19:07.00    10
11 Grant Cory            12 Adena                 19:11.00    --
12 Zach Varney           11 Piketon               19:22.00    11
13 Quinn Stoltz          12 Lynchburg-Clay        19:26.00    12
14 Jordan Pendleton      11 Piketon               19:47.00    13
15 Trent Swisher            Fairfield-Leesburg    20:34.00    14
16 Elijah Shanks         11 Huntington            20:36.00    --
17 Austin Chapman        10 Paint Valley          20:36.00    --
18 Sam Smith              9 Unioto                20:40.00    15
19 Luke Sinclair         12 Unioto                20:51.00    16
20 Mason Cain             9 Fairfield-Leesburg    21:19.00    17
21 Ethan Dills              Unioto                21:22.00    18
22 Phillip Vanhooser     10 Unioto                21:22.00    19
23 Matthew Leach         11 Fairfield-Leesburg    21:27.00    20
24 Hayden Mink           10 Westfall MS           21:32.00    21
25 Brody Slater           9 Westfall MS           21:55.00    22
26 Riley Kennelly         9 Westfall MS           22:06.00    23
27 Devin Mays            11 Piketon               22:23.00    24
28 Eric Edwards           9 Unioto                22:26.00    --
29 Christian Inman       10 Lynchburg-Clay        22:53.00    25
30 Logan Kazmierczak        Westfall MS           23:13.00    26
31 Cody Moore            11 Piketon               23:18.00    27
32 Casey Davis           11 Paint Valley          23:22.00    --
33 Cole Bolt              9 Westfall MS           23:29.00    --
34 Brennan Fischer          Unioto                24:28.00    --
35 Dillon Burley            Fairfield-Leesburg    24:29.00    28
36 Jonathon Henson          Paint Valley          25:21.00    --
37 Neal Rowlands         11 Lynchburg-Clay        25:27.00    29
38 Kyle Brown             9 Unioto                26:30.00    --
39 Brendon Bayes          9 Westfall MS           26:48.00    --
40 Levi Becknell            Lynchburg-Clay        26:53.00    30
41 Skyler Moon            9 Fairfield-Leesburg    26:54.00    31
42 Jt Lamb               10 Westfall MS           27:08.00    --
43 Austin Ridenhour         Westfall MS           27:20.00    --
44 Dylan Amole           10 Huntington            27:23.00    --
45 Macrae Conrad          9 Westfall MS           28:10.00    --
46 Alex Stadt            10 Westfall MS           28:12.00    --
47 Johnny Lewis          10 Lynchburg-Clay        31:51.00    32

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
=================================================================
1 Unioto                 46      1    6    8   15   16   18   19  
Total Time: 1:36:05      Average: 19:13.00      1-5 Split: 3:24
2 Westfall MS            59      2    5    9   21   22   23   26  
Total Time: 1:38:13      Average: 19:38.60      1-5 Split: 4:11
3 Piketon                65      7   10   11   13   24   27    -  
Total Time: 1:39:18      Average: 19:51.60      1-5 Split: 3:44
4 Fairfield-Leesburg     82      3   14   17   20   28   31    -  
Total Time: 1:45:43      Average: 21:08.60      1-5 Split: 6:35
5 Lynchburg-Clay         100     4   12   25   29   30   32    -  
Total Time: 1:52:36      Average: 22:31.20      1-5 Split: 8:56

   Varsity Girls 5000 Meter Run                   
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Haley Wright             Huntington            20:49.00    --
2 Taylor Clarkson       10 Adena                 21:02.00     1
3 Kela Harkins          11 Unioto                21:04.00     2
4 Kristen Cook          12 Unioto                21:04.00     3
5 Elena Knipp           10 Unioto                23:37.00     4
6 Julia Hacker          11 Unioto                23:42.00     5
7 Chloe Shea            12 Adena                 24:11.00     6
8 Colby Markko             Paint Valley          24:24.00     7
9 Andrea Alcorn-Domingu 11 Unioto                24:32.00     8
10 Angel Merk               Adena                 24:53.00     9
11 Danielle Coleman      12 Lynchburg-Clay        25:11.00    --
12 Shaniah Begley        11 Piketon               25:18.00    10
13 Steph Stout           11 Paint Valley          25:20.00    11
14 Kelsie Robinson       10 Westfall MS           25:43.00    12
15 Emily Davis              Paint Valley          25:56.00    13
16 Brittany Moore         9 Huntington            26:00.00    --
17 Sara Stewart          10 Westfall MS           26:45.00    14
18 Mckenzie Stevens         Lynchburg-Clay        26:56.00    --
19 Elle Lamb             10 Adena                 27:21.00    15
20 Savannah Leeth        10 Paint Valley          27:38.00    16
21 Rachel Beery          12 Huntington            28:16.00    --
22 Macy Conrad           12 Westfall MS           28:23.00    17
23 Chelsey Halsey        12 Unioto                28:29.00    18
24 Madison Reed          11 Piketon               28:56.00    19
25 Taylie Waldron        12 Huntington            29:16.00    --
26 Logan Eversole           Westfall MS           30:01.00    20
27 Molli Waller          12 Unioto                30:26.00    21
28 Olivia Vance             Westfall MS           30:37.00    22
29 Maddie Porter            Westfall MS           30:54.00    23
30 Johanna Mock             Adena                 30:54.00    24
31 Adele Ratliff         12 Paint Valley          31:24.00    25
32 Emily Moore              Westfall MS           31:33.00    26
33 Taylor Spenser        10 Piketon               32:17.00    27
34 Bailey Reader         11 Piketon               32:34.00    28
35 Aubree Higgenbotham    9 Adena                 32:43.00    29
36 Morgan Moon           11 Westfall MS           33:21.00    --
37 Ashley Williams        9 Piketon               34:12.00    30
38 Whitney Bethel        12 Paint Valley          34:14.00    31
39 Emily Roush           10 Lynchburg-Clay        35:01.00    --
40 Deion Culberson          Unioto                35:03.00    --
41 Hannah Burns             Lynchburg-Clay        35:32.00    --
42 Caitlin Reynolds         Unioto                36:11.00    --
43 Josie Shey               Adena                 36:24.00    32
44 Alexis Reynolds       10 Unioto                36:59.00    --
45 Jama Brandon             Unioto                37:15.00    --


Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
=================================================================
1 Unioto                 22      2    3    4    5    8   18   21  
Total Time: 1:53:59      Average: 22:47.80      1-5 Split: 3:28
2 Adena                  55      1    6    9   15   24   29   32  
Total Time: 2:08:21      Average: 25:40.20      1-5 Split: 9:52
3 Paint Valley           72      7   11   13   16   25   31    -  
Total Time: 2:14:42      Average: 26:56.40      1-5 Split: 7:00
4 Westfall MS            85     12   14   17   20   22   23   26  
Total Time: 2:21:29      Average: 28:17.80      1-5 Split: 4:54
5 Piketon                114    10   19   27   28   30    -    -  
Total Time: 2:33:17      Average: 30:39.40      1-5 Split: 8:54

 Middle School Boys 3200 Meter Run                
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Austin Taylor            Piketon               11:25.00     1
2 Brandon Kennedy          Unioto                11:41.00     2
3 Cole Clever              Unioto                11:48.00     3
4 Austin Setty             Fairfield-Leesburg    11:53.00     4
5 Tucker Markko         12 Paint Valley          11:59.00    --
6 Noah Richmond            Fairfield-Leesburg    12:09.00     5
7 Isaiah West              Unioto                12:18.00     6
8 Matt Mangus              Fairfield-Leesburg    12:23.00     7
9 Trent Miller             Unioto                12:29.00     8
10 Zach Bowlendar           Fairfield-Leesburg    12:59.00     9
11 Justin Manson            Unioto                13:04.00    10
12 Tucker Ayres             Fairfield-Leesburg    13:10.00    11
13 Brandtson Duffy          Fairfield-Leesburg    13:49.00    12
14 Tanner Veach             Piketon               14:07.00    13
15 Andrew Downs             Fairfield-Leesburg    14:09.00    14
16 Noah Davis               Paint Valley          14:18.00    --
17 Austin Spencer           Piketon               14:23.00    15
18 Jacob Nichols            Piketon               14:24.00    16
19 Brandon Wheeler          Adena                 14:50.00    --
20 Zane Adams               Fairfield-Leesburg    14:57.00    --
21 Ryan Rawlins             Unioto                15:07.00    17
22 Jon Hurst                Piketon               15:13.00    18
23 Bryce Coreno             Piketon               15:13.00    19
24 Nick Price               Fairfield-Leesburg    15:19.00    --
25 Patrick Chapman          Paint Valley          15:38.00    --
26 PJ McAllister            Paint Valley          16:02.00    --
27 Jaden Watkins            Unioto                16:08.00    20
28 Cameron Foreman          Westfall MS           16:16.00    --
29 Zach Ison                Fairfield-Leesburg    16:33.00    --
30 Dalton Cartee            Adena                 16:34.00    --
31 Logan Rider              Piketon               16:45.00    21
32 Mason Tirtonegoro-pot    Westfall MS           16:51.00    --
33 Brantley Bayes           Westfall MS           17:19.00    --
34 Aaron Glandon            Adena                 17:23.00    --
35 Corey Mullenix         8 Lynchburg-Clay        17:37.00    --
36 Aaron Gilmore            Huntington            17:38.00    --
37 Esteban Newland          Huntington            17:51.00    --
38 Griffin Irvin            Fairfield-Leesburg    18:21.00    --
39 Danny Penrod             Huntington            18:42.00    --
40 Zaview James             Huntington            18:42.00    --
41 Jansen Wilhelm           Unioto                18:49.00    --
42 Ben Bales                Lynchburg-Clay        18:50.00    --

Middle School Boys 3200 Meter Run Team Scores          
=================================================================
Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
=================================================================
1 Unioto                 29      2    3    6    8   10   17   20  
Total Time: 1:01:20      Average: 12:16.00      1-5 Split: 1:23
2 Fairfield-Leesburg     36      4    5    7    9   11   12   14  
Total Time: 1:02:34      Average: 12:30.80      1-5 Split: 1:17
3 Piketon                63      1   13   15   16   18   19   21  
Total Time: 1:09:32      Average: 13:54.40      1-5 Split: 3:48

Middle School Girls 3200 Meter Run                
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Grace Shope              Fairfield-Leesburg    13:23.00     1
2 Alex Evans               Unioto                13:47.00     2
3 Angela McLaughlin      8 Lynchburg-Clay        14:17.00    --
4 Makinley Trapp           Westfall MS           14:23.00     3
5 Courtney Park            Westfall MS           14:26.00     4
6 Autumn Pierce            Westfall MS           14:54.00     5
7 Emily Pinkerton        8 Lynchburg-Clay        14:59.00    --
8 Abbey Mohan              Unioto                15:19.00     6
9 Dakota haynes            Fairfield-Leesburg    15:34.00     7
10 Teagan Thaskton          Fairfield-Leesburg    15:42.00     8
11 Tessa Sylvester          Unioto                16:49.00     9
12 Ashley Wil               Westfall MS           17:03.00    10
13 Olivia Spradlin          Paint Valley          17:22.00    11
14 Jill Boullion            Paint Valley          17:30.00    12
15 Ally Crothers            Piketon               17:31.00    --
16 Kami Crawford            Paint Valley          17:31.00    13
17 Makenzie Blue            Westfall MS           18:29.00    14
18 Sarah Hayes              Huntington            19:24.00    --
19 Maddy Horsely            Paint Valley          19:24.00    15
20 Tayler Shaffer           Westfall MS           19:44.00    16
21 Melody Roop              Huntington            19:56.00    --
22 Lexee Woods              Paint Valley          20:00.00    17
23 Maggie Donahue           Fairfield-Leesburg    20:11.00    18
24 Kaitlyn Connery          Unioto                20:34.00    19
25 Keerstan Clark        12 Adena                 20:51.00    --
26 Kiah Tissandier        8 Lynchburg-Clay        21:27.00    --
27 Hazell Thomas            Westfall MS           21:32.00    20
28 Autumn Mohan             Unioto                23:55.00    21
29 Angel Moon               Fairfield-Leesburg    26:49.00    22


Middle School Girls 3200 Meter Run Team Scores          
=================================================================
Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
=================================================================
1 Westfall MS            36      3    4    5   10   14   16   20  
Total Time: 1:19:15      Average: 15:51.00      1-5 Split: 4:06
2 Fairfield-Leesburg     56      1    7    8   18   22    -    -  
Total Time: 1:31:39      Average: 18:19.80      1-5 Split: 13:26
3 Unioto                 57      2    6    9   19   21    -    -  
Total Time: 1:30:24      Average: 18:04.80      1-5 Split: 10:08
4 Paint Valley           68     11   12   13   15   17    -    -  
Total Time: 1:31:47      Average: 18:21.40      1-5 Split: 2:38
THE CIRCLEVILLE INVITE
Unioto, Piketon, WF, Huntington, & SE all in action
CLICK FOR ALL THE JH & HS RESULTS
The Unioto Cross Country Teams competed today in the McGowan Invitational at Watkins Memorial
High School.

The varsity boys were 3rd of 30 plus schools in the DII race and were lead by David Magda and Ethan Richter who were 6th and
7th in the 280 runner field.

Jesse Griesheimer followed in 19th, and Sam Smith in 47th.

The boys upset state #11 Granville and state #21 Bexley in the race.


The
varsity girls were 10th in the DII girls race.  They were led by Kela Harkins in 10th place Kristen Cook in 19th and Elena Knipp
in 33rd.

The
middle school boys WON the 39 school Small School Division. They were led by Brandon Kennedy 6th, Cole Clever 10th,
Isaiah West 16th, and Trent Miller 25th in the 211 runner field

The middle school grils were fourth in the Small School Division.  They were led by Alex Evans who came within 6 seconds of the
school record finishing 8th in the race. She was followed by Abby Mohan in 35th and Tessa Sylvester in 37th in the 174 runner field.

Complete results on
www.watkinstrack.org

Note:  St. brigid was an all-star team with kids from 7 different schools.  They were later disqualified from the results, As of 9pm
they are still showing up online, but they were disqualified after admitting to having runners from the entire northwest catholic
league running as one school)
Aaron Reed Memorial Invite
Southeastern High School
HS BOYS: Richter & Magda help Unioto to win . . . RESULTS
HS GIRLS: Lady Pioneers run to easy win . . . RESULTS
JH BOYS: Unioto & Piketon record top-five finish . . . RESULTS
JH GIRLS: Westfall is top SVC team in fifth place . . . RESULTS
Unioto at Lancaster Invite

The boys were 5th of 40-plus schools and were led by David
Magda in 7th of 390 runners. He was followed closely by
Ethan Richter in 16th and Jesse Griesheimer in 27th.

The girls were 16th and were led by Kela Harkins in 15th.

CLICK FOR ALL THE RESULTS
JACKSON
INVITE
Zane Trace Results
PIKETON INVITE
Several SVC teams/runners in action Saturday - Results
2013 DOWN ON THE FARM
HS & MS (Boys/Girls) . . . ALL THE RESULTS
UNIOTO BOYS & LOGAN GIRLS WIN UNIOTO INVITE
Lady Shermans take second
Piketon’s Kane Dixon edged out Unioto’s Ethan Richter at the finish line to take the boys’ title.
Unioto’s Kela Harkins won on the girls’ side, and Huntington rookie Haley Wright was third.

CLICK HERE FOR ALL THE RESULTS FOR HS BOYS, HS GIRLS, JH BOYS, & JH GIRLS
MORE OF THE NORM
Unioto boys & ZT girls win again

JH sweep for Unioto in boys and girls
The Piketon boys and the Unioto girls pushed the favorites at Saturday's SVC Cross Country Meet, but in the
end the Unioto boys and the Zane Trace girls both left Paint Valley like they normally leave a cross country
course - as champions.

CLICK HERE FOR ALL THE RESULTS FOR JH BOYS, JH GIRLS, VARSITY BOYS, & VARSITY GIRLS
2013 District Cross Country
D-II BOYS: Unioto, Piketon, ZT all qualify for regional

D-II GIRLS: Zane Trace & Unioto both qualify for regional…individual qualifiers include Ingrid Faleid of Westfall

D-III BOYS: No teams…individual qualifiers include Elijah Shanks of Huntington,
Billy Magill of Southeastern, and Austin Chapman of Paint Valley.

D-III GIRLS: Adena & PV qualified for regional…
individual qualifiers include Rachel Ball of SE and Huntington’s Haley Wright

CLICK HERE FOR ALL THE RESULTS
Fans, look for Southeast District (Rio Grande races)
2013 Regional Cross Country
Unioto boys, ZT's Wolfe, Huntington's Wright,
and a Pair from Piketon all off to state next week

CLICK HERE FOR THE LINK TO THE D-II & D-III (boys/girls) RESULTS (Pickerington)
2013 State Cross Country Meet
D-III Girls: Haley Wright, Huntington – 75th out of 142 runners – 20:32.68

D-II Girls: Kimmy Wolfe, Zane Trace – 13th out of 139 runners 19:01.70
*Wolfe makes All-Ohio

D-II Boys: Unioto boys finish 15th led by David Magda in 22nd
Piketon’s Kane Dixon finishes 26th

Click here for all the results