CLICK HERE TO VISIT THE 2008 GOLF ARCHIVES
CLICK HERE TO VISIT THE 2009 GOLF ARCHIVES
CLICK HERE TO VISIT THE 2010 GOLF ARCHIVES
CLICK HERE TO VISIT THE 2011 GOLF ARCHIVES
CLICK HERE TO VISIT THE 2012 GOLF ARCHIVES
2014 SVC GOLF ARCHIVES
CLICK HERE TO VISIT THE 2013 GOLF ARCHIVES
Wednesday, October 1st
D-II District Tournament

Caleb Arnold heading to State Tournament
SVC POY captures individual district title

Shermans and Redstreaks fall short…other SVC
individuals post solid scores but fail to advance

CLICK HERE FOR ALL THE INDIVIDUAL SCORING
CLICK HERE FOR ALL THE TEAM RESULTS

Monday, September 29th

D-III DISTRICT (BOYS)
Huntington’s Jacob Pugh shot a 94 (failed to qualify
for state)

Wednesday, September 24th
D-III Boys @ Jaycees
Huntington & PV teams fail to qualify –
Huntington’s Pugh advances
CLICK HERE FOR RESULTS  Tuesday, September
23rd

Boys D-II Sectional Golf @ Shawnee State Park
Piketon wins sectional title
CLICK FOR THE RESULTS

Boys D-II Sectional Golf @ Jaycees
Unioto finishes second to advance
SVC POY Caleb Arnold shoots 73 to advance
CLICK FOR THE RESULTS

Zane Trace Invite at Jaycees
Saturday, September 20th

Fairfield Union 328
New Lex 329
Belpre 330
Gallia Academy 341
Zane Trace 351 (Caleb Arnold 78, Dayton Brower 89, Brian
Chaney 89, Tucker Hammond 95)
Southeastern 363 (Ethan Smith 78, Billy Magill 94, Zach
Angle 94, Owen Diehl 97)
Vinton County 376
Huntington 381 (Logan Carroll 84, Jacob Pugh 86, Logan
Shope 104, Kendal Hurless 107)
Miller 383
McClain 388
Logan Elm 402
Circleville 409
WF (No team score) (Andrew Pettenski 83, Kyle Griener
99, Macrae Conrad 101)


Monday, September 15th
Jaycees

Parts of four schools got together to prepare for the
upcoming SVC match.
Adena earned the win in terms of
team score
and Paint Valley sophomore Blake Walters
carded a 39 to win medalist honors.

Friday, September 12th
Jaycees

Adena - 165
Southeastern - 180
Zane Trace - 184
Huntington - 203
Paint Valley NA
Medalist: Adena's Hunter Miller - 38

Saturday, September 6th
WESTFALL INVITE

Piketon333 (Casey Moore 80)
Zane Trace 336 (Caleb Arnold - Medalist - 73)
Adena 351 (Hunter Miller - 82)
Southeastern 367 (Owen Diehl - 83)
Logan Elm 368
Circleville 390
Huntington 408 (Jacob Pugh 91)
Paint Valley 461 (Tanner Eubanks - 108)
Westfall n/a (Andrew Pettenski - 81)

Tuesday, September 2nd

Quad Match @ Big Beaver
Piketon 151
Unioto 158
Zane Trace 172
Paint Valley 212
Medalist: Unioto’s Sam Calvin - 35

Thursday, August 28th

Unioto 154
Washington CH 176
Peyton Cooper (U): 36

Tuesday, August 26th
@ River’s Edge

Unioto 153
ZT 157
Paint Valley 208
Dayton Brower – ZT (36) – MEDALIST
Sam Calvin – Unioto (37)
Peyton Cooper – Unioto (37)
Caleb Arnold – ZT (38)
PV was led by Tanner Eubanks with a 46

Friday, August 22nd - River's Edge

Piketon 159 (Talon Osborne 39, DJ Graham, Casey Moore,
Steven Zimmerman & Tyler Meredith all shot 40 for the
winners)
Adena 162 (Hunter Miller 37 – Medalist)
Zane Trace 163 (Caleb Arnold 39)
Southeastern 170 (Zach Angle 40)
Huntington 191 (Jacob Pugh 43)

Monday, August 18th – Pickaway Country Club

Zane Trace - 177
Circleville - 191
Medalist: Dayton Brower (Zane Trace) - 42


Unioto Invite at VA - Saturday, August 16th

Unioto (297) - Peyton Cooper 68 (Medalist), Hunter Brown
77, Bane Adkins 75
Zane Trace (328) - Caleb Arnold and Brian Chaney 77
Jackson 336
Unioto JV 339
Southeastern 358 - Ethan Smith 85
Huntington 369 - Logan Hurless 90
Vinton County 385
Paint Valley 405 - Tanner Eubanks 84
Westfall (No team score) - Andrew Pettenski 73 (Runner-up
medalist)


Quad match at Valley Vista (August 14th)

Zane Trace 177 (led by medalist Brian Chaney with a 38 and
teammate Caleb Arnold with a 41)
Southeastern 194 (Zach Angle – 46)
Paint Valley 202 (Tanner Eubanks – 44)
*WF did not have enough for team, but individually Andrew
Pettenski carded a 39)


Huntington Invite @ Dogwood Hills
August 14th

1st = Unioto 303
Peyton Cooper 72
Sam Calvin 74
Scott Freeman 77
Hunter Brown 80
Bane Adkins 80
Baily Mulkern 86

2nd = Piketon 315
DJ Graham 77
Steven Zimmerman 77
Talon Osborne 77
Casey Moore 84
Tyler Meredith 90
Tanner Perdue 97

3rd = Adena 361
Trey Postage 88
Trent Howard 88
Jeff Postage 90
Brad Knisley 95
Nick Chester 96
Tyler Williams 104

4th = Zane Trace 363
Caleb Arnold 79
Dayton Brower 89
Brian Chaney 92
Brendan O’Dell 103
Tanner Doles 109
Jeremy Brooks 111

5th = Huntington 421
Logan Carroll 103
Travis Ray 104
Logan Shope 104
Kendall Hurless 110
Logan Hurless 110

6th = Southeastern 438
Ethan Smith 94
Owen Diehl 100
Zack Angle 114
Wes Ritenour 130

6th = Paint Valley 438
Blake Walters 91
Tanner Eubanks 99
Logan White 109
Joseph Hall 139

Westfall (No team score)
Andrew Pettenski 78
Kyle Griener 96

McClain Invite - Buckeye Hills

Girls Results
1) Logan Elm - 411
2) Hillsboro - 428
3) Westfall - 463
4) Zane Trace - 508
5) McClain - N/A (only 3 players)
Girls Medalist: Amy Surratt (Logan Elm) - 89

Boys Results
1) Hillsboro - 331
2) London - 332
3) Washington CH - 342
4) Zane Trace - 347
5) Adena - 354
6) McClain -410
7) Circleville - 438
8) White Oak - 459
9) Miami Trace - N/A (only 3 players)
Boys Medalist: Austin Bagshaw (Hillsboro) - 69
Monday, September 29th

D-II DISTRICT (GIRLS)
Westfall failed to qualify
*No individual qualified
(Top WF player was Kaitlyn Sandstrom with a  95)

Monday, September 22nd

D-II Girls – Upper Lansdowne
WF, Piketon, Unioto, ZT
(team and/or individuals in action)
*Lady Mustangs finish second to advance
CLICK FOR RESULTS

Tuesday, September 16th
Rivers Edge

Piketon 226
Hannah Rigsby (P): 54
Hannah Patton (P): 56
Katlyn Waddell (P): 52
Rachel Riffle (P): 64

Zane Trace 260
Taylor Woodbridge (ZT): 47
Bethany Johnson (ZT): 56
Ashley McCullough (ZT): 66
Amber Wilhelm (ZT): 91

Wednesday, September 10th

ZT & Piketon at Big Beaver
Taylor Woodridge (ZT): 49 (medalist)
*Lady Redstreaks did not have enough for team score

Saturday, September 6th
WESTFALL INVITE

Logan Elm 434
Westfall447 - Kaitlynn Sandstrom (96)
Zane Trace N/A - Taylor Woodbridge (108)
Circleville N/A

Wednesday 8/20 at Crown Hill
Teays Valley 196
Westfall 223
Logan Elm 229

Zane Trace Girls Invite at River's Edge
Monday 8/14

Logan Elm 404
Westfall 416
West Union 480

*ZT, Peebles, Circleville, and Unioto all had individuals
play on Monday

Top SVC players
Kaitlyn Sandstrom (Westfall) - 88 (MEDALIST)
Taylor Woodbridge (ZT) - 94 (RUNNER-UP MEDALIST)
Emma Knipp (Unioto) - 97
SVC Match #1 at Dogwood Hills . . . RESULTS
SVC Match #2 at Valley Vista . . . RESULTS
SVC MATCH #3
Moore leads Piketon to win . . . RESULTS
UNIOTO EARNS MUCH NEEDED WIN . . . RESULTS
Calvin cards 36 - Unioto wins again
Tanks up two with three to play . . . RESULTS
SVC MATCH #6 - RESULTS
Unioto takes control of league with win
ZT's Arnold continues to lead POY race
SVC MATCH #7 . . . RESULTS
SVC MATCH #8 . . . RESULTS
Caleb Arnold at the 2014 State Tournament
2014 All-District Selections (Boys & Girls) . . . CLICK FOR LIST