www.svcsportszone.com

2013-2014

Wrestling
Click here to look back at 2010-2011
Click here to look back at 2011-2012
Click here to look back at 2012-2013
OHIO HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION

State Wrestling

Division III

Tyler Stoneburner (PV), 113 lbs
Teagan McFadden (PV), 160 lbs
Caleb Johnson (PV): 182 lbs
Mark Clifford (PV), 195 lbs
Dez Perkins (SE), 195 lbs

CLICK HERE FOR ALL THE BRACKETS/RESULTS



FOUR BEARCATS, ONE PANTHER - STATE BOUND

Paint Valley’s Mark Clifford captured an individual district title this weekend while teammates Tyler
Stonebunner (2nd), Tegan McFadden (3rd), and Caleb Johnson (3rd) all qualified as well for next
weekend’s State Tournament.

Southeastern’s Dez Perkins also earned a second place finish to qualify.


2014 Alexander Division III Sectional Scores

1. Southeastern 198.0 (Sectional Champs)
2. Belpre 168.0
3. Paint Valley 153.5
4. Westfall 127.0
5. Crooksville 101.5
6. Fairland 93.0
7. Nelsonville-York 85.5
8. Zane Trace 71.0
9. Waterford 68.0
10. Alexander 58.0
11. River Valley 54.5
12. Wellston 40.0
13. Chesapeake 31.0
14. Adena 28.5
15. Trimble 26.0

Individual Sectional Champions
113 - Stoneburner - Paint Valley
120 - Gordy - Southeastern
126 - Shope - Southeastern
145 - Abner - Southeastern
160 - McFadden - Paint Valley
195 - Clifford - Paint Valley
220 - Miller - Westfall
Heavy - Koah - Westfall

2nd Place Finishers
132 - Gucwa - Zane Trace
170 - Foltz - Southeastern
182 - Green - Westfall
195 - Perkins - Southeastern

3rd Place Finishers
120 - Evans - Paint Valley
132 - Vest - Southeastern
138 - Gibbs - Southeastern
145 - Butcher - Westfall
152 - Allen - Westfall
182 - Johnson - Paint Valley
220 - Davis - Paint Valley
Heavy - Kunz - Zane Trace

4th Place Finishers
126 - Green - Westfall
132 - Knight - Paint Valley
138 - Salomone - Paint Valley
170 - Crispen - Adena

5th Place - District Alternates (only top four advance)
138 - Brown - Zane Trace
152 - Oney - Southeastern
160 - Martell - Southeastern
195 - Carroll - Zane Trace
220 - Place - Zane Trace
Heavy - Gullion - Southeastern



Results from the SVC Wrestling Meet 2-8-14

Team Places
1) Southeastern
2) Westfall
3) Paint Valley
4) Zane Trace
5) Unioto
6) Adena

Individual Champions
106 - Seabaum - Unioto
113 - Stoneburner - PV
120 - Gordy - SE
126 - Shope - SE
132 - Gucwa - ZT
138 - Gibss - SE & Salomone - PV
145 - Abner - SE
152 - Davenport - Unioto
160 - McFadden - PV
170 - Staten - Unioto
182 - Green - WF
195 - Perkins - SE
220 - Miller - WF
Heavy - Koah - WF





REGULAR SEASON


Paint Valley 45 Southeastern 12

Evans, Stoneburner, Salamone, Knight, McFadden, Johnson, Clifford, Davis, and May win for PV
Vest and Jackson win for SE


Paint Valley 33 Chillicothe 29

Evans, Stoneburner, Salamone, McFadden, Johnson, Clifford, and Davis win for PV


Chillicothe 47 Southeastern 12

Gibson and Vest win for SE